06.03.2013

Recenzja: "Cyrk nocy" - Erin Morgenstern Review: "The Night Circus" - Erin Morgenstern

Tytuł: Cyrk nocy
Autor: Erin Morgenstern
Wydawnictwo: Świat książki
Liczba stron: 432
Data wydania: październik 2012
Ocena: 6.5/10Opis: W wędrownym cyrku dzieją się rzeczy niezwykłe, bardziej niezwykłe niż popisy akrobatów i treserów. To cyrk magiczny, w którym do pojedynku stają zakochani, a ich bronią jest wyobraźnia. Londyński reżyser Chandresh Lefèvre postanawia stworzyć cyrk. Nie przypuszcza, że stanie się on areną rozgrywek między znanym prestidigitatorem a "mężczyzną w szarym garniturze", a raczej między ich wychowankami Celią i Markiem. Młodzi, nieświadomi konsekwencji walki, którą mają ze sobą stoczyć, kreują w cyrku wiele niezwykłych, magicznych przestrzeni. To stanowi sens ich zmagań i tło ich miłości. Jednak każda potyczka zbliża ich do końca, kiedy na placu boju może pozostać tylko jedno z nich...

Po początkowym sceptycyzmie do książki jednak zdecydowałam się ją przeczytać. Początkowe wrażenie wywołane przez okładkę, to książka, która będzie napisana w mrocznym klimacie. Zapowiadała się bardzo ciekawie, ponieważ nie miałam jeszcze styczności z tego typu lekturą. 

Z ręką na sercu nie rozczarowałam się, książka jest mroczna a zarazem magiczna. Jest to przyjemna odmiana od innych książek paranormal romance, które czytuje. Fabuła jest ciekawie prowadzona i miejscami bardzo zaskakuje czytelnika. Niezmiernie zachwycającą rzeczą, dla mnie, są opisy miejsc oraz zapachów (tak wiem, że to brzmi dziwnie, ale jak przeczytacie to dowiecie się, o co chodzi :D). Działają one na wyobraźnie z pozytywnym skutkiem. Pomagają odbiorcy przenieść się do świata powieści. Ponad to szata graficzna jest urzekająca i pasująca do klimatu czytadła. 

Niestety jest też kilka aspektów książki będących rozczarowaniem. Po pierwsze bardzo trudno odnaleźć się w czasie, ponieważ występuje dużo przeskoków w datach jak również między postaciami i miejscami rozgrywania się akcji. Ponad to niektóre z wątków są pomieszane ze sobą. Bohaterowie nie zapadają w pamięć będąc mdłymi osobowościami. Najpoważniejszym zawodem było to, iż lektura nie była wciągająca. Co w moim przypadku, w dużym stopniu decyduje o odbiorze tekstu.

Podsumowując, książka zapowiadała się ciekawie i, pomimo kilku złych stron, zdołała się wybronić. Co prawda, gdyby nie okładka przyciągająca wzrok prawdopodobnie nawet nie zwróciłabym na nią uwagi. Jestem zdania, iż jeśli ktoś ma czas i chce przeczytać coś nowego z gatunku paranormal, to będzie pozycja idealna dla niego.


Title: The Night Circus
Author: Erin Morgenstern
Publisher:
Vintage  
Pages: 512
Publication date: may 2012
Grade: 6.5/10


Synopsis: The circus arrives without warning. No announcements precede it. It is simply there, when yesterday it was not. The black sign, painted in white letters that hangs upon the gates, reads: Opens at Nightfall Closes at Dawn. As the sun disappears beyond the horizon, all over the tents small lights begin to flicker, as though the entirety of the circus is covered in particularly bright fireflies. When the tents are all aglow, sparkling against the night sky, the sign appears. Le Cirque des Reves The Circus of Dreams. Now the circus is open. Now you may enter.

At first I was very sceptic towards the book I decided to read it. The first impression about the book was that the book will be magical and climatic. It promised to be interesting because I have never read a book like this before.

To be completely honest it didn't disappoint me. It's an interesting change from the paranormal romance books I read up till now. The plot is written to enchant and surprise the reader. Something immensely delightful for me were descriptions of places action took place in as well as the descriptions of smells (I know this sounds strange to you but read the book and you'll know what I mean :D). Those descriptions enable you to immerse in the books world. Moreover graphic design of the book is captivating.

However there are some aspects that were a disappointment. First of all it was very hard to keep up with the timing. There were some jumps between dates as well as characters and places. Furthermore some threads are so mixed together it's impossible to understand them. Last but not least the characters aren't memorable at all, for instance I would say they are insipid. The worst disappointment was that the book wasn't grabbing my attention, which is one of the most important factors that decide how I would pick up the text.

To sum up, the book seemed interesting and despite some bad sides it was able to stay interesting. Nevertheless if the cover wasn't so attractive I wouldn't have paid any attention to this book. In my opinion is someone has time and wants to read something new from paranormal books, it will be the perfect choice for them.  

Recenzja bierze udział w Wyzwaniu paranormal-romance

0 komentarze:

Prześlij komentarz

Jeśli odwiedzasz mojego bloga to pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi z tego powodu ogromnie miło i postaram się na niego odpowiedzieć.

Reklama