12.05.2013

Recenzja: "Lewiatan" - Scott Westerfield Review: "Leviathan" - Scott Westerfield


Tytułem wstępu chciałam powiedzieć, że przepraszam za poślizg w opublikowaniu recenzji. Jednakże byłam zajęta projektem, nad którym właśnie pracuje. W najbliższym czasie powinnam ukończyć pracę nad nim i  wam go przedstawić. Mam nadzieję, iż się wam spodoba :)
Tytuł: Lewiatan
Autor: Scott Westerfield
Wydawnictwo:
Rebis Dom Wydawniczy
Liczba stron: 424
Data wydania: kwiecień 2011
Ocena: 7/10


Opis: Powieść przedstawiająca alternatywną wersję historii z 1914 roku  kiedy Europa znalazła się na krawędzi tragicznej wojny
Alek, syn arcyksięcia Franciszka Ferdynanda i Zofii Chotek, pada ofiarą intryg politycznych i po śmierci rodziców w Sarajewie musi uciekać z Austro-Węgier. Deryn Sharp, która po ojcu baloniarzu odziedziczyła miłość do latania, robi wszystko, aby - nawet podstępem - dostać się do brytyjskich Sił Powietrznych.
Gdy wybucha I wojna światowa, Alek zmierza właśnie uzbrojoną machiną kroczącą do Szwajcarii, a Deryn leci niesamowitym, żywym statkiem powietrznym do Konstantynopola. Ich losy przecinają się niespodziewanie, a następnie splatają nierozerwalnie w serii wspaniałych przygód.

Jestem niezmiernie szczęśliwa, iż ta seria jednak pojawiła się w mojej bibliotece, ponieważ biorąc pod uwagę jak bardzo byłam zachwycona poprzednimi seriami autora, nie mogłam nie zacząć czytać tej. Jak to mawiają, lepiej późno niż wcale.

Muszę przyznać, początkowo miałam problemy, aby wciągnąć się w fabułę książki. Z tego też powodu co chwilę ją odkładałam i wracałam do niej. Na szczęście dobrnęłam do momentu, w którym po prostu nie mogłam jej odłożyć, jak to ja :).

Ciekawym zabiegiem jest narracja w trzeciej osobie, sądzę, że jeśli występowałaby ona w pierwszej osobie trudniej by się czytało książkę. Dodatkowo przedstawione są dwa punkty widzenia, co ostatnimi czasy staje się coraz bardziej popularne ewentualnie jakoś tak wychodzi, iż ja czytam akurat takie lektury. Poza tym jest to interpretacja pisarza wydarzeń, które zdarzyły się naprawdę. Można pomyśleć, przecież ja wiem jak to było, ta książka na pewno będzie wydawała się totalnie abstrakcyjna. Nic bardziej mylnego, przez cały czas czytania tekstu zastanawiałam się, a może jednak to, co tu jest opisane wydarzyło się naprawdę.

Jak się już dobrnie do pewnego momentu to akcja jest wartka, a wydarzenia interesujące. Ponad to postacie są intrygujące, a ich osobowości bardzo realne. Zaskoczenie były dla mnie ilustracje w książce. Tego się zazwyczaj nie spotyka. Nie mniej jednak idealnie dopełniały one opisy maszyn różnej maści występujących w książce oraz przychodziły z pomocą naszej wenie twórczej.

Z drugiej strony mogą popsuć frajdę z wyobrażania sobie co i jak będzie wyglądać. Największym minusem tej lektury jest to, że rozkręca się i wciąga czytelnika dopiero w pewnym momencie i nie każdy może do niego dotrzeć. Dodatkowo jest trochę przewidywalna, a opisy maszyn i nie tylko są czasami skąpe w szczegóły i za krótkie. To jest trochę uciążliwe, ale da się przeżyć.

Podsumowując, tą książkę chciałabym polecić młodszym, jak również starszym czytelnikiem. Dla dzieci i młodzieży może to być ciekawy sposób na zainteresowanie historią, a dla dorosłych interesujące spojrzenie na prawdziwe wydarzenia.

Czytaliście może tą książkę? Co o niej sądzicie? A może czytaliście inne książki autora, jeśli tak to czy podobały się wam?


As a short introduction I would like to apologise for the slip with publishing reviews. It is all because I'm working on a project. It will soon be done and I will show you what it is. I hope you will like it :)
Title: Leviathan
Author: Scott Westerfield
Publisher: Simon & Schuster Childrens Books
Pages: 448
Publication date: may 2010
Grade: 7/10


Synopsis: Two opposing forces are on the brink of war. The Clankers - who put their faith in machinery - and the Darwinists - who have begun evolving living creatures into tools. Prince Aleksandar, the would-be heir to the Austro-Hungarian throne, comes from a family of Clankers, and travels the country in a walker, a heavily-fortified tank on legs. Meanwhile Deryn Sharp, a girl disguised as a boy, works for the British Empire, crewing the ultimate flying machine: an airship made of living animals. Now, as Alek flees from his own people, and Deryn crash-lands in enemy territory, their lives are about to collide...

I'm extremely happy that this series popped up in my library because I was so amazed by the previous books from this author that I couldn’t have left this one out. You know how it's said better late than never.

I have to admit that at the beginning I had some problems to sink into the book's plot. So I kept putting it down and picking it up again. Luckily I managed to get to the point when I couldn't leave it. 

An interesting intervention is that the narration is written in third person. I think that if it was in first person it would make the book harder to read. Moreover there are two points of view presented and this is becoming more and more popular these days or I'm just reading a lot of such books. Additionally it is an interpretation of what really happened. You could think, but I know what really happened so the book will be abstract to me. Nothing more misleading, throughout the whole book I was wondering, what if everything described here is true.

If you manage to get to a particular place in the book the plot becomes lively as well as events interesting. Furthermore the characters are intriguing and their personalities pretty real. Surprises for me were illustrations in the book. It isn't something seen frequently. They perfectly complemented descriptions of machines of different kinds as well as helped our imagination. 

On the other hand they can spoil fun in imagining what will look how. For me the biggest drawback is that it takes some time for the book to get interesting and addictive so not everybody will be able to plod through the textbook. What is more, sometimes the descriptions are a little bit short in details as well as too short which is bothersome, but you can live with it.

To sum up, I would like to recommend this book to younger as well as older readers. I think that for children and teenagers it could be a great way to get them hooked on history and for adults it would be a different insight on what really happened.

Have you read this book? What do you think of it? Maybe you have read other books from this author, if yes did you enjoy them?Recenzja bierze udział w  Wyzwaniu Czytam Fantastykę.

7 komentarzy:

 1. recenzja dodana do wyzwania,
  pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakoś mnie to nie rusza i chyba jej nie zakupię, cóż.

  [recenzenckiewypociny.blogspot.com]

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każdy czyta, a zwłaszcza kupuje, co lubi :).

   Usuń
 3. Nie czytałam tej książki i raczej chyba nie przeczytam, gdyż jej tematyka mnie nie zaciekawiła, ale polecę ją mojemu bratankowi. Myślę, że jemu się bardziej "Lewiatan" spodoba.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam wrażenie, iż ta seria jest skierowana bardziej do młodszych czytelników :)

   Usuń
 4. Bardzo chcę przeczytać jakąś książkę tego autora, wydają się wprost idealnie dla mnie. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To w takim wypadku polecam jeszcze inną serię "Brzydcy". Tą po prostu czytałam jednym tchem wszystkie części :)

   Usuń

Jeśli odwiedzasz mojego bloga to pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi z tego powodu ogromnie miło i postaram się na niego odpowiedzieć.

Reklama