03.05.2013

Recenzja: "Istoty chaosu" - Kami Garcia, Margaret Stohl Review: "Beautiful chaos" - Kami Garcia, Margaret Stohl

Tytuł: Istoty chaosu
Autor: Kami Garcia, Margaret Stohl
Wydawnictwo: Łyński Kamień 

Liczba stron: -
Data wydania: październik 2012
Ocena: 7/10
 


Opis: W książce „Piękne Istoty” czytelnicy poznali Ethana Wate’a, nastolatka mieszkającego w Gatlin położonym w Południowej Karolinie, i Lenę Duchaness, tajemniczą dziewczynę - siostrzenicę największego dziwaka Gatlin, którego pierwowzorem mógł być samotnik Boo Radley z książki „Zabić drozda”. W „Istotach Ciemności” czytelnik poznał kolejne tajemnice Obdarzonych i zwykłych śmiertelników, którzy żyją obok siebie w dusznym miasteczku. Teraz, czytając kolejną część Kronik Obdarzonych, zagłębi się w zupełny chaos. Ethan myślał, że zdążył się już przyzwyczaić do strasznych i niemożliwych rzeczy, które od czasu, kiedy poznał Lenę, działy się w Gatlin. Ale kiedy razem z Leną wrócili do domu, okazało się, że słowa „straszny” i „niemożliwy” nabrały nowego znaczenia. Szarńcza, straszliwe upały i gwałtowne burze zaczęły nawiedzać Gatlin… Wszytko wskazywało na to, że powodem tych nieszczęść jest Lena, która nie potrafi zapanować nad swoimi mocami. Czas płynął i tylko jedno było pewne… miasteczko przestanie istnieć, jeśli straszliwe moce kłębiące się nad nim nie zostaną powstrzymane, a to wymaga wielkiej ofiary.

Tak się złożyło, że tą książkę zaczęłam czytać akurat po obejrzeniu filmu "Piękne istoty". Ten zbieg okoliczności był bardzo korzystny, ponieważ przypomniałam sobie wydarzenia z poprzednich części. 

Książka jest wciągająca, niestety nie aż tak bardzo jak poprzednie tomy. To nie zmienia faktu, iż po skończeniu chciałoby się zabrać za kolejny wolumin. Samo zakończenie jest niespodziewane i muszę przyznać, że trochę  mnie irytuje. To wygląda tak jakby ktoś po prostu przerwał pisanie w pewnym momencie pozostawiając czytelnika i jego przemyślenia samemu sobie. Nie zaprzeczam jest to intrygujący sposób zakończenia. Dodatkowo jednoznacznie wskazuje, iż na pewno będzie kontynuacja, co w przypadku niektórych lektur jest mało czytelne. 

Sam pomysł na fabułę serii jest ciekawy i innowacyjny. Bohaterowie są dopracowani, co nie znaczy, że są idealni i bez żadnej skazy czy wady, wręcz przeciwnie, a to ogromny plus. Poza tym bardzo ich polubiłam podczas czytania. Od pierwszej części mam do pary głównych postaci ogromny sentyment. 

Rozczarowaniem było dla mnie to, że książka, jeśli chodzi o akcję i dynamikę wydarzeń, nie sięga poprzednim tomom do pięt, w tamtych było kilka nieoczekiwanych zwrotów akcji oraz dynamicznie rozwijająca się fabuła, która zachęcała do czytania dalej. W tym przypadku brakowało mi tego i szczerze powiedziawszy nie wiem, jakim cudem czytając nie miałam problemu z monotonnością wydarzeń, a co więcej na prawdę chcę się dowiedzieć, co będzie dalej. Poza tym, momentami, na szczęście nie za często, lektura robiła się bardzo przewidywalna. Coś takiego jest drażniące jak by na to nie patrzeć. 

Podsumowując, książkę czytało się ciekawie i pomimo minusów była wciągająca. Jak już mówiłam, nie mogę się doczekać następnej części, aby dowiedzieć się, jakie będą dalsze losy Ethana, Leny oraz całego ich świata. Polecam tą pozycję wszystkim, którzy czytali poprzednie części, na prawdę warto, oraz osobom lubującym się w paranormal romance, a mającym już dość książek o wampirach i wilkołakach.


Czytaliście tą książkę? Podobała się wam? Co o niej sądzicie?


Title: Beautiful chaos
Author: Kami Garcia, Margaret Stohl
Publisher: Penguin Books Ltd

Pages: 528
Publication date: october 2011
Grade: 7/10

Synopsis: "Beautiful Chaos" is the third instalment of the spellbinding love story that began with "Beautiful Creatures" - a romance that is bound to capture the hearts of "Twilight" fans everywhere. Some loves are meant to be. Others are cursed...Ethan Wate is in love with a caster girl. When he looks at Lena, it's like there's no one else in the world. But Ethan is mortal, and on her seventeenth birthday Lena made a choice that changed everything. The girl Ethan loves has broken the world with the supernatural powers she is struggling to control...Now, if they are to fix the chaos Lena has caused, one of them must make a terrible sacrifice. Sometimes there isn't just one answer. Sometimes there's no going back. And this time there won't be a happy ending.

It happened that I started reading this book just after watching "Beautiful creatures" so I recalled myself what happened in previous books.

This book is addictive, however not as much as the previous volumes. That doesn't change the fact that after ending it you really want to know what will happen next. Book ending is unexpected and I have to admit it irritates me a little. It looks like someone at some pint stopped writing living reader and his thoughts by themselves. It is an intriguing way of ending book. Additionally it clearly shows that there would be another book coming which isn't always that obvious.

 Idea for the plot is interesting an innovative. Characters are polished, but that doesn't mean they are perfect and flawless on the contrary they are. I really got to like them while reading; from the beginning I have a sentiment for the main couple.

For me it was disappointing that the book, if you take into account plot and the events dynamics, this one is no match for the previous volumes. There were unexpected turning points and dynamically developing plot that encouraged reading further. In this case it was missing and to be completely honest I have no idea how it wasn't a problem for me while reading. Despite this, there were some moments, luckily not many, when book became predictable and it is annoying whatever you'll say.

To sum up, it was interesting and addictive book despite the drawbacks. As I already said I cannot wait for the next book to learn about further lots of Ethan, Lena and their world. I recommend this reading to everyone that have read previous books as well as to people delighted in paranormal romance, but fed up with all the vampires and werewolves motifs in books.
Have you read this book? Did you enjoy it? What do you think about it?

7 komentarzy:

 1. recenzja dodana do wyzwania,
  pozdrawiam i dobrej nocy życzę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. czytałam tę książkę w kwietniu i baaaardzo mi się podobała, ale raczej nie zapada w pamięć, bo już nie pamiętam jak się skończyła!
  i tak w ogóle to strasznie Ci zazdroszczę, że oglądałaś ekranizację pierwszego tomu. ja nie miałam okazji, a teraz nie mogę nigdzie znaleźć tego filmu online, ani napisów gdybym chciała ściągać.. :/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie trochę mnie to zdziwiło, że jeszcze nie ma no ale trzeba poczekać a nóż widelec coś się w najbliższym czasie pojawi. Akurat koniec książki jeszcze pamiętam, ale masz rację nie zapada w pamięć.

   Usuń
 3. Już od dłuższego czasu rozważam rozpoczęcie czytania serii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Warto, ponieważ jest ciekawa :)

   Usuń
 4. Mnie niestety nie udało się przebrnąć przez pierwszy tom

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, ale wiadomo, nie każdemu dana książka będzie się podobać.

   Usuń

Jeśli odwiedzasz mojego bloga to pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi z tego powodu ogromnie miło i postaram się na niego odpowiedzieć.

Reklama