26.02.2014

Recenzja: "Nevermore. Cienie" - Kelly Creagh

Tytuł: Nevermore. Cienie
Autor: Kelly Creagh
Wydawnictwo:
Jaguar
Liczba stron: 352
Data wydania: październik 2012
Ocena: 5/10


Opis:
Varen zniknął. Schwytany w pułapkę koszmarnej rzeczywistości, gdzie chore sny Edgara Allana Poego stają się jawą, znajduje się poza zasięgiem żywych i umarłych. Ale Isobel nie zgadza się go porzucić. Rusza do Baltimore, by odnaleźć Reynoldsa, tajemniczego mężczyznę, który co roku spełnia toast na grobie pisarza i który w ciągu ostatnich miesięcy oszukiwał ją i zwodził. Tylko on ma klucz do innego świata...  Kiedy Isobel znajduje wreszcie przejście, odkrywa, że miejsce, w którym przebywa Varen zdążyło się zmienić. Pełen bólu i przerażających istot świat zamieszkują teraz również stworzenia, które zrodziły się w pełnym gniewu umyśle chłopaka. Miłość przemienia się w nienawiść, radość w smutek, śmiech w płacz. Stając naprzeciw Varena, Isobel zaczyna rozumieć, że jej ukochany stał się jej największym, śmiertelnym wrogiem.

Pamiętacie jak ostatnio wspominałam o potencjale tej serii? No i niestety moje obawy się sprawdziły. Został on doszczętnie zmarnowany. Naprawdę ta część zapowiadała się świetnie. Wiecie taka bardziej mroczna seria niż zazwyczaj się spotykamy, do tego jeszcze nawiązania do Poego i po pierwszym tomie po prostu nie widziałam niczego innego, jak jeszcze lepszy następny, a co dostałam?  Kompletną masakrę, którą bardzo ciężko było mi przeczytać do końca, w sumie gdyby nie to, że nie chciałam rozciągać w czasie tej męki, to pewnie czytałabym ją partiami przez kilkanaście dni. To dużo znaczy, zwłaszcza w moim przypadku, ja ogólnie rzecz biorąc rzadko natykam się na książki, których nie mogę przeczytać.

Uważam, iż spokojnie można by było tą część skondensować i dołożyć do pierwszej części, jako ciąg dalszy. Jakoś wydaje mi się, że to miałoby w takim wypadku dużo więcej sensu. Pewnie zastanawiacie się dlaczego. Otóż przez prawie 3/4 książki czytamy o życiu rodzinnym i takich, bądź innych problemach Isobel. Varen występuje tutaj raptem na sam koniec przez dosłownie kilka kartek. Z racji tego wątek, który powinien być tym głównym, wokół którego zbudowana jest fabuła książki, został zepchnięty do zakończenia. Poza tym, jaki jest sens pisania tak bardzo rozwlekłego początku, tylko po to, aby później główne wydarzenie i końcówka zmieściły się na malutkiej ilości stron. Ja sensu nie widzę, gdzie tu jakiekolwiek proporcje. Takim sposobem zanudza się czytelnika na śmierć, zwłaszcza jak dosłownie nic ciekawego się nie dzieje.

Samo zakończenie jest załamujące, biorąc pod uwagę to, co się wydarzyło w książce. Mam wrażenie, iż jest to próba ratowania fabuły, która też trochę nie wypaliła. Nie potrafię tego tak dokładnie sprecyzować, ale czegoś mi brakuje.

Zapowiadało się ciekawie, potem zaczęło trochę kuleć, tylko po to, aby skończyć jaklo rozczarowanie. W tym momencie poważnie się zastanawiam, czy będę chciała sięgnąć po kolejny tom. Prawdopodobnie najpierw poczytam recenzje innych, a potem sama zdecyduje. Dawno nie czytałam książki, która by mnie tak bardzo znudziła.9 komentarzy:

 1. Pierwszy tom był całkiem w porządku poza kilkoma niuansami, takie przyjemne czytdało z Varenem jako największą zaletą;) A drugi, gdy pożyczyłam od kumpeli, przbyłam tylko w stu stronach i oddałam. Nie wciągnęło mnie, ale może kiedyś jeszcze wrócę ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię ci się, że cie nie wciągnęła jest taka nudna.

   Usuń
 2. Mam ochotę na "Nevermore", ale wiele razy spotkałam się z opiniami, że pierwsza część jest świetna, a reszta już niestety odbiega poziomem... :(

  P.S.Anno, wybacz, ale nie mogę zaliczyć tej okładki do "Grunt to okładka", ponieważ zima musi być klarownie widoczna, a tutaj można jedynie snuć domysły...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No właśnie tak to niestety wygląda. Pierwsza jest fajna, a druga to po prostu porażka.

   Usuń
 3. Czytałam tą książkę jakiś czas temu i wystawiłam jej trochę lepsze noty (aczkolwiek musze przyznać, ze do pierwszej części), ale twoje argumenty sa przekonujące i wydaje mi się, ze gdybym czytała ją teraz oceniłabym ją zdecydowanie poniżej 7/10

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zazwyczaj nie oceniam książek nisko, ponieważ staram się czytać to co wiem, że będzie mi się podobało. Niestety ta po prostu nie zasłużyła na dobrą ocenę. Zwłaszcza w porównaniu do innych.

   Usuń
 4. czytałam nie jest zła ale i rewelacyjna też nie :(

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam tylko pierwszą część, a druga zbiera coraz słabsze recenzje i jakoś na razie mnie do niej nie ciągnie ; )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Osobiście nie polecam. Sama ciągle zastanawiam się dlaczego ją przeczytałam do końca.

   Usuń

Jeśli odwiedzasz mojego bloga to pozostaw po sobie ślad w postaci komentarza. Będzie mi z tego powodu ogromnie miło i postaram się na niego odpowiedzieć.

Reklama